Totalul afișărilor de pagină

sâmbătă, 8 ianuarie 2011

Delta Dunarii




Scoala Generala Nr. 22, Timisoara
Profesor: Busuioc Adriana
Disciplina: Geografia Romaniei
Clasa a VIII-a



PROIECT DE LECTIE
Data: 26.XI.2010
Subiectul lectiei: Delta Dunarii
Tipul lectiei: mixta



Unitatea de invatare: Relieful Romaniei
Scopul lecţiei : Dobândirea de cunoştinţe privind limitele şi caracterele generale ale : Deltei Dunării şi folosirea acestor cunoştinţe pentru rezolvarea unor teste folosind diferite tipuri de itemi;
Loc de desfasurare: Sala de clasa
Timp: 50 minute
Strategia didactica: inductiva, dirijata, frontala.

I. Competente generale:
- Utilizarea limbajului specific in prezentarea si explicarea realitatii geografice;
- Raportarea realitatii geografice la un suport cartografi si grafic;
- Accesarea si utilizarea continuturilor cu caracter geografic prin tehnologia informatiei si comunicarii;
- Dobandirea unor deprinderi si tehnici de lucru pentru pregatirea permanenta.

II. Competente specifice:
La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili :
-          să localizeze pe hartă Delta Dunării;
-          să indice limitele şi unităţile de relief care mărginesc Delta Dunării;
-          să enumere principalele caractere generale ale Deltei Dunării;
-          să explice factorii care au dus la formarea Deltei Dunarii.
-           
III. Resurse didactice :
  1. Resurse procedurale : conversaţia euristică, comparaţia, expunerea, demonstraţia, exemplificarea, lucru cu harta, manualul.
  2. Resurse materiale : harta fizică a României, manualul.











Timp

Evenimentele instruirii

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Strategii didactice

Evaluare

3’

Organizarea clasei

Se verifica prezenta mijloacelor de invatamant necesare lectiei si se noteaza absentii.

Raspund cerintelor profesorului

Observarea

Atentionare

Aprecieri

15’

Verificarea cunosctiintelor anterioare

Se face prin intrebari frontale adresate clasei de elevi.

Cere elevilor sa numeasca limitele Campiei Romane.

Solicita elevilor sa explice modul de formare al Campiei Romane.

Cere elevilor sa numeasca tipurile de roci intalnite, structura geologica, altitudinile specifice si tipurile de relief.

Cere elevilor sa localizeze diviziunile Campiei Romane.

Evalueaza raspunsurile.

Adreseaza o intrebare frontala:
Cum se numesc depresiunile mici formate in loess?

Raspund la solicitare.


Analizeaza si localizeaza limitele.

Raspund si explica.


Raspund si explica.




Localizeaza la harta diviziunile.




Formuleaza un raspuns cu o scurta explicatie.

Conversatia



Conversatia. Exercitiu geografic.

Conversatia



Conversatia.





Exercitiu geografic.




Conversatia.

Analiza raspunsurilor.


Stimularea elevilor.


Evaluarea rezultatelor invatarii.







Observarea comportamentului elevilor



Stimularea interesului elevilor pentru cunoastere.

2’

Aprecieri cu privire la desfasurarea activitatii

Apreciaza raspunsurile date de clasa si de cativa elevi. Solicita aprecierile elevilor legate de modalitatea de desfasurare a activitatii.

Apreciaza modul in care au raspuns si in care s-a realizat verificarea cunostiintelor.

Conversatia

Observarea comportamentului elevilor.

2’

Pregatirea aperceptiva

Care este cea mai joasa unitate de relief de la noi din tara?


Cere elevilor sa urmareasca harta fizica a Romaniei si sa localizeze Delta Dunarii. Adreseaza o intrebare frontala.

Raspund la solicitare.



Observa harta din manual si dau raspunsul.

Conversatia euristica

Provoaca participarea tuturor elevilor.


Analiza raspunsurilor.

25’

Dirijarea invatarii

Anunta titlul lectiei noi, il scrie pe tabla si prezinta competentele.


Cere elevilor sa urmareasca harta proiectata si sa localizeze limitele unitatii de relief.


Explica modul de formare al deltei.

Adreseaza intrebari legate de tipurile de roci intalnite.

Explica structura geologica.

Explica diferentele altitudinale intalnite in cadrul deltei.

Explica formele intalnite in cadrul suprafetei mai inalte.

Cere elevilor sa localizeze pe harta exemple pentru fiecare forma specifica suprafetei inalte.


Explica formele intalnite in cadrul suprafetei mai joase si da exemple.

Cere elevilor sa localizeze pe harta exemple pentru fiecare forma specifica suprafetei joase.

Scriu in caiete titlul.



Urmaresc harta si formuleaza raspunsuri, indrumari de profesor.

Asculta, scriu in caiete.

Raspund la intrebare.


Asculta, scriu in caiete.

Asculta, scriu in caiete.


Asculta, scriu in caiete.


Citesc pe harta din manual si formuleaza raspunsuri, indrumati de profesor.

Asculta, scriu in caiete.


Citesc pe harta din manual si formuleaza raspunsuri, indrumati de profesor.

Conversatia




Dialogul
Observarea
Lucrul cu harta



Conversatia


Conversatia
Descoperirea
Comparatia

Expunerea


Explicatia



Explicatia



Dialogul
Observarea
Lucrul cu harta




Explicatia



Dialogul
Observarea
Lucrul cu harta

Observarea comportamentului elevilor.








Stimularea interesului elevilor pentru cunoastere














Provoaca participarea tuturor elevilor si determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi.

2’

Realizarea feedback-ului

Invita elevii sa localizeze la harta Delta Dunarii si sa enumere cateva caractere generale

Realizeaza, sintetizeaza, raspund

Exercitii geografice

Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor, aprecierea rezultatelor invatarii

1’

Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa.

Comunica sugestiile si continuturile care vor fi parcurse spre studiu.

Asculta si noteaza.

Explicatia

 

 

 

 

 

Organizarea clasei : se pun absenţe şi se aranjează materialele didactice folosite;


Desfăşurarea lecţiei


Evenimentele lecţiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului
Captarea atenţiei şi verificarea lecţiei anterioare –
 Câmpiile

Se verifică tema dată acasă elevilor, completându-se acolo unde răspunsurile nu sunt elocvente;
Se adresează întrebările :
Care este poziţia geografică a Câmpiei Române ?
Descrieţi modul de formare al câmpiilor ?
Din ce roci este format relieful câmpiilor ?
Unde se întâlneşte altitudinea maximă din această unitate ?
Prin ce se deosebeşte această unitate de alte unităţi de relief ?
Se lucrează câteva teste .



Elevii citesc tema dată spre rezolvare şi completează acolo unde este necesar.


Elevii răspund la întrebările puse de profesor şi indică pe hartă poziţiaCâmpiei Române, unităţile care o mărginesc şi principalele diviziuni din cadrul acesteia.




Elevii rezolvă testele.
Legătura cu lecţia nouă
.
Care este cea mai joasă unitate de relief de la noi din ţară?

Elevii răspund şi apoi  indică pe hartă
.

Anunţarea subiectului şi a modului de lucru

În această oră o să discutăm despre Delta Dunării
Elevii notează pe caiete titlul lecţiei, în acelaşi timp cu profesorul



















Dirijarea învăţării prin solicitări, discuţii şi demonstraţii pe imagini şi hărţi şi cu ajutorul manualului



















Continuarea explicaţiei

Profesorul realizează o schemă pe care o completează pe parcursul orei cu ajutorul elevilor:
Delta Dunării:
- reprezintă cea mai tânără treaptă de relief şi cea mai joasă;
Profesorul solicită elevilor să privească pe harta fizică a României şi imaginile din manual să spună ce observă ? Ce caracteristici se desprind urmărind imaginile ?
Profesorul completează schema la tablă :
Poziţie geografică
*este situată la gura de vărsare a fluviului Dunărea în Marea Neagră
*teritoriul dintre cele trei braţe- Chilia, Sulina şi Sf. Gheorghe.
Geneza
* s-a format pe locul unui golf
Caractere generale aleDeltei Dunării:
* este o câmpie în formare, alt. Max. 12,4 m
* reliful este format din :
-grinduri – forme pozitive – 13%
-lacuri, bălţi, braţe –relief negativ
Grindurile sunt după modul de formare:
Longitudinale:ex.
Continentale: ex.
Fluvio-maritime: ex.
Clima
Temperat – continentală,
-influente de ariditate, cantitate de precipitaţii redusă : 350-450 mm, temp. Medie 11grade
Apele:
Profesorul solicită elevilor să privească în manuale la pag.38.   
Şi sa identifice cele trei braţe ale Dunării şi lacuri mai importante. 
Flora- stuf, papura, rogozul, nuferii, salcia, plopul, plante agăţătoare, pe grindul Letea – pădure,etc.
Fauna- f. Bogată şi variată.
Delta Dunării – rezervaţie a biosferei.
Solurile- slab evoluate, nisipoase.
Importanţa economică.

Elevii notează pe caiete limitele

Elevii dau diferite răspunsuri ;
Elevii completează schema lecţiei pe caiete:
Poziţie geografică
*este situată la gura de vărsare a fluviului Dunărea în Marea Neagră
*teritoriul dintre cele trei braţe- Chilia, Sulina şi Sf. Gheorghe.
Geneza
* s-a format pe locul unui golf
Caractere generale aleDeltei Dunării:
* este o câmpie în formare, alt. Max. 12,4 m

* reliful este format din :
-grinduri – forme pozitive – 13%
-lacuri, bălţi, braţe –relief negativ
Grindurile sunt după modul de formare:
Longitudinale:ex.
Continentale: ex.
Fluvio-maritime: ex.
Clima
Temperat – continentală,
-influente de ariditate, cantitate de precipitaţii redusă : 350-450 mm, temp. Medie 11grade
Apele:
Elevii urmăresc imaginile din manuale şi răspund întrebărilor puse de prof. completând schema logică a lecţiei.

Flora- stuf, papura, rogozul, nuferii, salcia, plopul, plante agăţătoare, pe grindul Letea – pădure,etc.
Fauna- f. Bogată şi variată.
Delta Dunării – rezervaţie a biosferei.
Solurile- slab evoluate, nisipoase.
Importanţa economică.
Asigurarea conexiunii inverse

Profesorul foloseşte cărţi cu teste pentru tezele cu subiect unic, care se referă la lecţia studiată.

Profesorul verifică modul de lucru al elevilor şi dă explicaţii celor care nu au înţeles.
Profesorul fixează lecţia cu întrebările:
Care este poziţia geografică a Deltei Dunării ?
Descrieţi modul de formare al Deltei Dunării ?
Din ce este format relieful Deltei Dunării ?
Unde se întâlneşte altitudinea maximă din această unitate ?
Prin ce se deosebeşte această unitate de alte unităţi de relief
Elevii completează testele şi dau răspunsurile solicitate de profesor.

Evaluarea rezultatelor , stabilirea concluziilor şi notarea.


Profesorul notează elevii care au dat răspunsuri pe parcursul orei şi recomandă tema pentru acasă.
Elevii notează pe caiete tema.







Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu